Kaip prisijaukinti Užutrakį: savanorystės patirtys 

(Editos Meškonienės nuotraukoje – savanorių ekskursija Lentvario parke. Daugiau nuotraukų žr. straipsnio pabaigoje)„Begenėdamos senovines rožes ir bevalydamos Andrė pasodintus kalnų serbentus nuo savaime įsisėjusių medžių, mes ir pačios suleidom šaknis Užutrakyje, dabar turim čia savo nuglostytus augalus ir net savo vardinius sodininkių įrankius, todėl sugrįšim kaip į savo namus. O jei prireiks, tai ir ginsim šį parką kaip savo namus", – juokauja gidė Jelena Kovaliova, kartu su kitomis savanorėmis vieną rugsėjo savaitę talkinusi žymiojo kraštovaizdžio architekto Eduardo Fransua Andrė (Édouard François André, 1840-1911) suprojektuotą Užutrakio parką prižiūrintiems Trakų istorinio nacionalinio parko (TINP) direkcijos darbuotojams.

Smagiame būrelyje – dvylika įvairaus amžiaus, profesijų ir gyvenimiškos patirties savanorių. Kelios profesionalios gidės, rodančios turistams Vilniaus senamiesčio ir kitų Lietuvos vietų paveldo įžymybes, pora muziejininkių, personalo vadovė. Dauguma – vilnietės, bet yra ir vietinių Trakų bei Lentvario gyventojų. Ir jaunuolės, rytais prasibėgančios paežere, ir pensininkės. Visos savanoriauja pirmą kartą. Šįkart – vien moterys. 

„Gal vyrai turi mažiau laiko darbui, už kurį nieko nemoka?", – svarsto Trakų rajone gyvenanti Vilma Andrijauskaitė. Ir čia pat priduria, kad tai nebuvo „darbas už maistą", kaip iš pradžių tikėjosi.

„Už savanorystę gavau daugiau, nei pinigai. Pirmiausia - turtingą pažintinę ir kultūrinę programą su ekskursijomis ir galimybe aplankyti šiuo metu vykstančias parodas ir koncertus. Ir Trakus pamačiau kitomis akimis, ir į Lentvario parką kitaip įsižiūrėjau, ir Eduardo Andrė pavardė prisipildė naujo turinio, nes jo kūrybą pažinau per patirtį, o tai yra pats gyviausias pažinimas. Kai klausiausi botanikių pokalbio apie Užutrakio augalus – man tai buvo tikra dovana. Mes prisijaukinom Užutrakį ir pamatėme tai, ko anksčiau čia nematydavom", – sako p. Vilma.

Pagrindine savanorių gide ir vadove buvo jau daugiau nei du dešimtmečius Užutrakio parku besirūpinanti Trakų istorinio nacionalinio parko botanikė Andželika Kriaučiūnienė – vienas iš žmonių, savo darbu prisidėjusių prie šio parko, smarkiai sudarkyto per XX amžiaus karus ir sovietinę okupaciją, atgaivinimo.

Būtent ji atskleidė savanorėms E. F. Andrė pasaulį. Pavyzdžiui, atkreipė dėmesį į krūmų ir medžių grupes, augančias Užutrakyje ties takelių posūkiais. Ne atsitiktinai čia sužėlusias, o tyčia pasodintas žymiojo prancūzų kraštovaizdžio architekto - tam, kad parkas nebūtų iš pirmo žvilgsnio permatomas ir nuspėjamas, o eidamas taku nežinotum, kokie atradimai tavęs laukia už posūkio. Netikėtumas – vienas iš pagrindinių E. F. Andrė kūrybos principų.

Susipažinusios su senovinių rožių veislių gaivintojais botanikais Dovile ir Mindaugu Rylomis, savanorės sužinojo, kad rožės, gautos iš Sibirkos kaime įkurto jų rožyno, buvo vieni iš pirmųjų į Užutrakį sugrįžusių E. F. Andrė laiko augalų, apie kuriuos liudija ir istorikės Lilianos Narkovič knygoje užrašytas pasakojimas, kad grafienė Jadvyga Tiškevičienė augino baltas ir rausvas rožes, kurias plukdydavusi valtimi į bažnyčią papuošti altorių.

„Pati turiu floristės sertifikatą, todėl man buvo įdomu sužinoti ne tik apie istorines rožių veisles, bet ir apie parko augalijos priežiūrą. Rožių protėvis yra erškėtis, ir jeigu jų negenėsi, vėl išryškės laukinė erškėčio prigimtis. O jeigu iš E. F. Andrė pasodinto krūmo neišravėsi savaime pasisėjančių medelių, jis sunyks ir po dešimtmečio vertingo augalo nebeliks, o tuo pačiu nyks ir parkas, kaip kraštovaizdžio kūrinys. Istorinių želdinių priežiūra reikalauja išmanymo ir intensyvaus fizinio darbo, kurio neįvertini, kol nepabandai savo rankomis. Anksčiau atrodė, ką čia veikti, jei ir taip gražu...", – šypsosi muziejininkė Anastasija Archipova.

Kad savanorystė suteikė progą iš naujo ir tarsi iš vidaus pažinti parką, pripažįsta ir gidė Miglė Mikulėnaitė, kuri anksčiau ne kartą lankėsi Užutrakyje su turistų grupėmis.

„Pamačiau tai, ko užsukęs porai valandų negali pamatyti. Net neabejoju, kad trys prie Vilniaus esantys E. F. Andrė parkai - Užutrakis, Lentvaris ir Trakų Vokė – galėtų tapti kultūrinio turizmo maršrutu, įdomiu ir lietuviams, ir Lietuvos svečiams. Šie parkai be galo skirtingi, bet visi nuostabūs. Įsiminė TINP direktoriaus Gintaro Abaravičiaus palyginimas, kad Užutrakis yra erdvių ir vandens parkas, kurio grožis atsiskleidžia per stambias kraštovaizdžio formas, o Lentvaris – polifonija, susipinanti iš daugybės smulkių detalių ir temų. Buvo skaudu matyti, kad Lentvaris taip apleistas. Tai reiškia, kad nesugebame įvertinti turto, kurį turime. Todėl reikia šviesti visuomenę ir kuo plačiau skleisti žinią apie lietuvišką E. F. Andrė palikimą", – sako M. Mikulėnaitė.

Ir stebisi, kodėl į Užutrakį nevažiuoja joks viešasis transportas. „Kai turistai iš užsienio to klausia – neturiu ką atsakyti..."

Savaitę Užutrakio parke praleidusios moterys sutaria, kad ypač vertinga šios savanorystės patirtis – pažintis ir bendravimas su žmonėmis, kuriems istorinio parko puoselėjimas yra ne formalus darbas, bet viena iš svarbių gyvenimo prasmių.

„Gera padėti žmonėms, kai matai, kad jie myli Užutrakį ir yra įsitraukę į jo gaivinimą visu savo gyvenimu. Smagu padėti vystyti jų idėją. O ir mūsų savanorių būrelis tarpusavyje labai susibendravo. Rytinis kavos gėrimas savanorystės centre tapo ritualu, kurio pasiilgsiu", – prisipažįsta V. Andrijauskaitė.

Beje, šešios šios komandos savanorės tapo pirmosiomis, kurios gyveno savanorystės centre, ką tik pabaigtame įrengti restauruotame buvusios Užutrakio dvaro sodybos spirito varyklos sandėlyje.

„Kad Užutrakis būtų gyvas, reikia sudaryti žmonėms galimybę dalyvauti jį kuriant. Tai mūsų visų turtas ir visi esame už jį atsakingi", – savanorystės centro idėją lakoniškai pakomentuoja TINP direktorius G. Abaravičius.

Projektas „Europos kultūrinio kraštovaizdžio aktualizavimas ir restauravimas Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje", kurį vykdant buvo įrengtas šis savanorystės centras ir surengta savanorių stovykla, finansuojamas pagal 2014-2020 m. Europos kaimynystės priemonės Latvijos, Lietuvos ir Baltarusijos bendradarbiavimo per sieną programą.

Rasa Kalinauskaitė, Trakų istorinio nacionalinio parko direkcijos kultūrinės veiklos vadybininkė

Paskelbta 2020-09-17

NUOTRAUKOS:

Alėjų tvarkymas Užutrakio didžiajame parteryje. Nuotr. Andželikos Kriaučiūnienės


E. F. Andrė parkų paslaptis atskleidė botanikė A.Kriaučiūnienė, čia ji su savanorėmis – Užutrakio rotondoje. Nuotr. Anastasijos Archipovos


Šias rožes į Užutrakį atvežė apie senovines jų veisles savanorėms papasakoję botanikai D. ir M. Rylos. Nuotr. Anastasijos Archipovos.


Puokštė su senovinėmis rožėmis. Nuotr. A. Archipovos


Užutrakio sodo derlius. Nuotr. A. ArchipovosAtgaivintos senojo Užutrakio sodo obelys jau veda vaisius. Nuotr. A. ArchipovosUžutrakio gyventojas. Nuotr. A. ArchipivosGyvenimas savanorystės centre – proga pasigrožėti naktinio Užutrakio vaizdais. Nuotr. A. Archipovos


-----------------------------------------------------------------------------
Šią vasarą Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba kviečia aplankyti visus Lietuvos nacionalinius ir regioninius parkus, surenkant parkų antspaudus Saugomų teritorijų pase. Skelbiamas vasaros kelionių konkursas, kurio metu aplankę visus 35 valstybinius parkus, gausite prizą – knygą apie saugomas teritorijas.

Kelionių konkurso po saugomas teritorijas sąlygos: keliaukite nuo birželio 1 d. iki rugpjūčio 31 d., užsukite į 5 nacionalinių ir 30 regioninių parkų lankytojų centrus, susipažinkite su gamtos ir kultūros vertybėmis, kuriomis garseja šie parkai, ir gaukite apie šią kelionę liudijantį anspaudą Saugomų teritorijų pase.

Trakų istorinio nacionalinio parko antspaudą galite gauti dviejose vietose: Užutrakio dvaro sodybos rūmuose (Užtrakio g. 17, Trakai) nuo pirmadienio iki sekmadienio, arba Karaimų g. 5, Trakuose, nuo pirmadienio iki penktadienio darbo valandomis.

Daugiau informacijos apie šį žaidimą rasite čia: http://vstt.lrv.lt/.../

gamtosauginia.../

saugomu-teritoriju-pasas


2020-06-22


Lietuvos Respublikos kultūros ministerija informuoja:


Vyriausybės sprendimu pratęsus karantino laikotarpį iki balandžio 13 dienos, sustiprinti kai kurie saugumo reikalavimai, patikslintaLietuvos Respublikos kultūros ministerija informuoja: parkų ir atvirų erdvių lankymo tvarka. Atkreipiame dėmesį, kad šių nuostatų būtina laikytis ir lankantis Kultūros ministerijos valdymo srityje esančiuose Vilniaus pilių valstybiniame kultūriniame rezervate, Valstybiniame Kernavės kultūriniame rezervate, Trakų istoriniame nacionaliniame parke.

Parkuose, rezervatuose ir kitose atvirose viešosiose vietose prašoma lankytis ir būti ne didesnėmis nei 2 asmenų grupėmis (išskyrus tos pačios šeimos narius), laikytis saugaus kontakto (didesnio nei 2 metrų atstumo ir trumpesnio nei 15 minučių kontakto), higienos reikalavimų.

Gyventojams viešose vietose rekomenduojama būti su apsauginėmis veido kaukėmis, respiratoriais arba kitomis nosį ir burną dengiančiomis apsaugos priemonėmis.

Dauguma valstybinių rezervatų ar parkų darbuotojų dirba nuotoliniu būdu, tačiau kai kurie iš jų savo darbo funkcijas turi atlikti rezervatų (parkų) teritorijose, todėl prašome lankytojų būti sąmoningais ir rūpintis ne tik savo, bet ir aplinkinių saugumu.


2020-03-27INTERESANTŲ DĖMESIUI

PASAULIO SVEIKATOS ORGANIZACIJAI PASKELBUS KORONAVIRUSO PLITIMĄ PASAULINE PANDEMIJA, ĮVERTINUS LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2020-03-12 REKOMENDACIJAS, LIETUVOS RESPUBLIKOS KULTŪROS MINISTRO 2020-03-12 ĮSAKYMĄ NR. ĮV-184 „DĖL PAVEDIMŲ IR REKOMENDACIJŲ KULTŪROS ĮSTAIGŲ, KURIŲ SAVININKO TEISES IR PAREIGAS ĮGYVENDINA KULTŪROS MINISTERIJA, VADOVAMS PATVIRTINIMO", TRAKŲ ISTORINIO NACIONALINIO PARKO DIREKCIJA NUO 2020-03-13 IKI 2020-05-11 INTERESANTUS APTARNAUS NUOTOLINIU BŪDU, NAUDOJANT ELEKTRONINIUS RYŠIUS: (tinp@seniejitrakai.lt; a.steponavicius@seniejitrakai.lt) BEI TELEKOMUNIKACIJOS PRIEMONES (mob.tel. Administracijos skyrius - 8 643 90991; architektas - 868607096; finansininkė - 8 65514832; girininkas - 8 60515642)

POPIERINIUS DOKUMENTUS PRAŠOME DĖTI Į PAKABINTĄ DĖŽUTĘ


2020-03-16
2020-03-27
2020-04-10
2020-04-27

 
Pasaulio sveikatos organizacijai paskelbus koronaviruso plitimą pasauline pandemija, įvertinus Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2020-03-12 rekomendacijas, Trakų istorinio nacionalinio parko direkcija nuo 2020-03-13 stabdo lankytojų priėmimą Užutrakio dvaro sodybos rūmuose. Iki 2020-05-11 imtinai neveiks rūmai bei juose esančios ekspozicijos, šiame laikotarpyje numatyti koncertai bus nukelti į vėlesnį laiką. Informacija dėl koncertų bus paskelbta organizatorių tinklalapyje: www.ambravox.lt.


2020-03-12
2020-04-10
2020-04-27

 


 

Išleistas tarptautinio plenero katalogas


Kviečiame pavartyti plenero parodos katalogo elektroninę versiją. Daugiau>>

 

 
"Istoriniai parkai nuo Užutrakio iki Zalesės"

Trakų istorinio nacionalinio parko direkcija išleido leidinį "Istoriniai parkai nuo Užutrakio iki Zalesės". Daugiau>>

 


 

 

 

Tarp Lietuvos ir Baltarusijos - kultūrinės atminties tiltai

Trakų istorinio nacionalinio parko direkcija, kartu su kolegomis iš M. K. Oginskio muziejaus-sodybos Zalesėje įgyvendina projektą „Europos kultūrinio kraštovaizdžio aktualizavimas ir restauravimas Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje". Daugiau>>

 


 

 

Užutrakio rūmuose veikia tarptautinio plenero paroda

Nuo 2019 m. rugsėjo 3 d. iki spalio 10 d. Užutrakio dvaro sodybos rūmuose veikia tarptautinio plenero „Ten ir Čia" darbų paroda. Daugiau>>

 

 


 

Vasarą Užutrakis lankytojus pasitinka naujomis parko erdvėmis

Trakų istorinio nacionalinio parko direkcija tęsia Užutrakio dvaro sodybos atgaivinimo darbus. Šių metų pavasarį lankytojams atvertos dar dvi istorinio parko erdvės: tvenkinys ir dvaro vaismedžių sodas. Daugiau>>

 


 

TRAKŲ ISTORINIO NACIONALINIO PARKO DIREKCIJA SKELBIA AUKCIONĄ

Trakų istorinio nacionalinio parko (TINP) direkcija (įmonės kodas 191835395, ne PVM mokėtojas) skelbia nereikalingo arba netinkamo (negalimo) naudoti turto pardavimo viešąjį tiesioginį aukcioną SKELBIMAS>>

 


 

Užutrakio dvaro sodybos rūmuose duris atveria paroda skirta šimtmečiui paminėtiDaugiau informacijos >>

 


 

DĖL VIEŠO INTERESO TRAKŲ SENAMIESTYJE GYNIMO

Trakų istorinio nacionalinio parko direkcija, nagrinėdama Trakų rajono savivaldybės administracijos ir UAB "Trastas" direktoriaus Dariaus Nedzinsko vystomo "Trakų autobusų stoties rekonstrukcijos projekto" projektinius pasiūlymus, nustatė galimus pažeidimus šio proceso metu, todėl kreipėsi į Lietuvos Respublikos generalinę prokuratūrą, prašydama:

1. patikrinti Trakų rajono savivaldybės administracijos direktoriaus J.Liesio 2016-06-15 įsakymo Nr.P2-636 "Dėl žemės sklypo Trakų m., Vytauto g. 88 kadastrinis Nr. 7977/0002-142 naudojimo būdo keitimo" teisėtumą ir, esant pagrindui, inicijuoti jo panaikinimą;

2. patikrinti KPD Pirmosios tarybos 2016-02-09 akto Nr. KPD-RM-627/1 atitikimą Lietuvos Respublikos teisės aktų reikalavimams ir, esant pagrindui, inicijuoti jo panaikinimą;

3. įpareigoti KPD prie Kultūros ministerijos inicijuoti duomenų apie kultūros paveldo vietovės ir jos apsaugos zonų - Trakų senamiesčio 17114 - sklypuose Vytauto 90, Trakai (un. Nr.4400-2183-033) ir Vytauto 88, Trakai (un. Nr. 7977-0002-0142) atkūrimą, pateikiant duomenis Lietuvos Respublikos nekilnojamojo turto registro tvarkytojui (padarant specialiųjų žemės ir miško naudojimo sąlygų įrašą - "XIX. Nekilnojamųjų kultūros vertybių teritorija ir apsaugos zonos");

4. įpareigoti atsakingas institucijas/įstaigas pateikti duomenis Lietuvos Respublikos nekilnojamojo turto registro tvarkytojui apie visus žemės sklypus, esančius Trakų senamiesčio apsaugos zonose, kaip tai nustatyta Lietuvos Respublikos saugomų teritorijų įstatymo 32 str., Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1993-12-06 nutarime Nr.912 "Dėl Trakų istorinio nacionalinio parko planavimo schemos patvirtinimo" ir 1992-05-12 nutarime Nr.343 "Dėl specialiųjų žemės ir miško naudojimo sąlygų patvirtinimo".


Dabartinė autobusų stotis Trakų kraštovaizdyje. A.Baltėno nuotrauka

2017-03-29


 

Siūlome darbą

Trakų istorinio nacionalinio parko direkcija siūlo nuolatinį darbą sodininkei (sodininkui) Užutrakio parke. Darbas - parko tvarkymas, augalų sodinimas ir priežiūra (ravėjimas, genėjimas, laistymas ir pan.)
Atlyginimas priklauso nuo kvalifikacijos.

Kreiptis darbo laiku mob. tel. 8685 58905Užutrakio dvaro sodybos rūmuoseAkimirkmetis. Peizažas name - namas peizažeParoda Užutrakio dvaro rūmuose 2018/10/03 - 2019/09/29

 

 


 Sekite Užutrakį Facebook'e

 

  

 
      

 


Trakų istorinio nacionalinio parko direkcija


Valstybės biudžetinė įstaiga, kodas 191835395. 
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.
Karaimų g. 5, LT-21104 Trakai, tel. (8~528) 55 776,
faks. (8~528) 55 756, tinp@seniejitrakai.lt

Antivirus Software for PC Protection

An antivirus program protects your PC alone is often not sufficient against the latestvirus tricks. Many computers are alreadyinfected. Only with the correct second-scanner tells you whether your PC is actuallyvirus free. A computer that is no protection on the Internet is an easy target formalicious programs. This is especially true for most popularWindows OS, which is attacked daily with hundreds of new viruses andworms. Read more...

Art, famous modern art painting

Especially like painted motifs, the artist in your painting, which are your works in this line present web gallery landscape paintings, Maritime Topics (water pictures, beach pictures, marine pictures), beautiful still life but also realistic flower paintings (especially large-scale sunflower Pictures, great poppy flowers pictures) Art lovers on the Search for more interesting abstract paintings will come at your expense. Read more...

Earn money online with affiliate

Money makes the world go round!- This sentence is certainly all of us a concept and so it's no surprise almost no one that most users who are active on the Internet, think at some point it to earn their own online presence with a few euros to do so.This is of course not yield any small home fortunes overnight, but it is quite possible that one or the other well-placed blog, a forum or other websites soon settles at least its cost of domain and hosting, and eventually so much yields that one can talk of earning money. Read more...

Lawyers and commercial business laws

Attorney designated so-called qualified lawyers who represent clients legally.Lawyers need a license from the Bar Association, the district in which they settle.Lawyers have a legal monopoly on legal services for individuals and businesses.The legal system in United States, sees the business lawyer as an "independent judicial body," ie, the lawyer is obligated not only his client, but also the legal system.It is forbidden, for example, that the lawyer argues in court the truth. In current case, the Federal Labour Court over the payment of a Entschdigung decided because of the neglect of a severely disabled applicant. Read more...

Jewelry: unique gemstone, silver, stainless steel and fashion

In our designs as pendants are often the subjects of our nature entnommen. In shop for silver you can buy necklaces, different types of silver chains, earrings and special solid stainless steel bracelets cheap.We have chains for men in line, and heavy rings of solid silver.Silver jewelry chains with crosses and heavy trailers with precious stones in antique style, complete the picture.For our silver is 995/1000 fine silver and used mostly all hand-crafted .Meter of elven chains, where you can select the desired length and the corresponding cover themselves for their silver. Read more...

Hints on buying a used vehicle

Should make sure the buyer both vehicle and vehicle registration letter templates.These documents provide a relatively simple overview of the used cars.For example, can be determined via the car radio, how many owners the car had been.The more owners, the car should be more thoroughly checked.As has often been waiting for a vehicle in a workshop or is inspected in the inspection checkbook.Inspections were carried out regularly, this is called "checkbook maintained vehicle." Read more...

Create a website - Quick and Easy!

Hi, this is unfortunately not fast with just the way you can tell from the many "home pages" that can not watch it.I have also made the experience not just the websites are rightly so quickly cobbled, hours of work were to follow, and the result-was solala.Finally, I can only say, take your time for making or buying a template from which the design is appealing.Read more...

GPS tracking device for a car

GPS tracking devices are part of a vehicle tracking system.The unit is installed in a vehicle or vehicles in the fleet, you want to capture.There are specially designed software on operational center with the help of which the owner or a third party can monitor the progress of the vehicles.The GPS technology is most commonly used for this purpose; GLONAS (The Global Navigation Satellite System) is used, however. Read more...

Best Workout Supplements for Building Muscle

We know that after a proper exercise and diet routine is important for building muscle.At the same time it is important that all the necessary nutrients needed to build muscles quickly consume.These nutrients may not be available from the diet alone.In this case, you have to go for nutritional supplements, also known as bodybuilding supplements, with their help in fast muscle. Read more...

Cyber Teacher for Internet slaves

Housewives, policemen - everyone is suitable as a teacher, a contribution by the American computer scientist David Gelernter in the FAZ is of 8February 2012, titled his plea for a cyber academy.Schools and universities would disappear and be replaced by net-based education systems and cyber courses.Lectures are a relic from the Middle Ages, and the network-basedonline degrees at education5is to sweep away. Read more...