Užutrakio dvaro skulptūrų atkūrimo istorija: skulptorių Rūtos Glinskytės-Kavaliauskienės ir Nerijaus Kavaliausko vaizdo pasakojimas (I dalis)

(Video įrašą žr.:  https://www.youtube.com/watch?v=DFtKUhIkbmc)

Užutrakio dvaro sodybos atgimimą būtų sunku įsivaizduoti be būrį savų ir globojamų vaikų užauginusių skulptorių Nerijaus Kavaliausko ir Rūtos Glinskytės-Kavaliauskienės - jų rankos atkūrė per karus ir sovietmečiu sunaikintas skulptūras ir rūmų interjerus, padėdamos prikelti grafų Tiškevičių laikais sukurto ansamblio grožį, o kūrybos procesą iš arti stebėję vaikai ne tik pajuto kultūrinio palikimo gyvybę, bet kai kurie ir patys pasirinko skulptoriaus kelią. Kviečiame pasižiūrėti Rūtos ir Nerijaus parengtą skaidrių pasakojimą apie Užutrakio dvaro skulptūrų atkūrimą: 

Grafas Juozapas Tiškevičius, kartu su žmona kunigaikštyte Jadvyga Svetopolk-Četvertinska valdęs Užutrakio dvaro sodybą nuo 1897 iki 1917 metų, čia sukūrė išskirtinio grožio ansamblį: 1896-1901 metais pastatytus neorenesansinius rūmus suprojektavo žymus lenkų architektas Juzefas Hussas (1846-1904), o parkas sukurtas pagal iškilaus prancūzų kraštovaizdžio architekto, botaniko Eduardo Fransua Andrė (1840-1911) projektą. Šioje nuotraukoje matote pietinį parterį apie 1910 metus:XX amžiaus pradžioje, dvaro klestėjimo laikais, parterius ir parką puošė balto marmuro skulptūros ir biustai...... taip pat mažosios architektūros elementai - marmuro vazos, gėlinė, betoniniai suoliukai.Tačiau po Antrojo pasaulinio karo skulptūros buvo sudaužytos ir jų vietoje pastatytos kitos: rytiniame parteryje - Stalino...... o pietiniame parteryje - Lenino skulptūra. Sakoma, kad deivių skulptūros buvo sudaužytos ir subetonuotos į sovietų diktatorių pjedestalus.Atgimimo pradžioje dvaras neturėjo šeimininko, buvo neprižiūrimas, niokojamas ir grobstomas.1995 metais Trakų istorinio nacionalinio parko direkcijai tapus Užutrakio šeimininku, iš jo buvusio grožio nelabai kas bebuvo likę: išgrobstyti rūmai ir parteriai, apžėlęs, pašiūrėmis apaugęs, mišku virtęs parkas ir tik kai kur išsibarstę senojo žavesio atspindžiai - prisiminimuose, istorinėse nuotraukose, gyventojų kiemuose...Užutrakio atkūrimas prasidėjo Trakų istorinio nacionalinio parko direkcijai ieškant informacijos - istorinių, ikonografinių duomenų, skulptūrų, biustų, vazų ar jų liekanų. 1999-iais pradėjome bendradarbiauti su TINP direktoriumi Gintaru Abaravičiumi, o po poros metų, ieškodami malto marmuro stiuko skulptūrų gamybai, Kaliningrade susitikome su baltarusiu, kuris supažindino mus su lieto marmuro technologija. Be to, susipažinome su žmonėmis, turinčiais originalią urną iš Užutrakio.Taigi, vazoms atkurti turime technologiją, originalią urną, pjedestalus...... istorines nuotraukas, kuriose matosi urnų išsidėstymas parteryje...... ir kadrus iš Vytauto Žalakevičiaus kino filmo "Niekas nenorėjo mirti", kuriuose įamžintos vazos:Pasigaminome formas, atliejome, nušveitėme, nupoliravome paviršių ir rytiniame parteryje sumontavome aštuonias urnas ant autentiškų pjedestalų. Ši G. Abaravičiaus nuotrauka daryta 2004-iais:

Tarp pirmųjų istorinių nuotraukų į Trakų istorinio nacionalinio parko direkcijos rankas pakliuvo ir šios, su kraterais. Siekiant atkurti rytinio parterio mažąją architektūrą, iš pradžių planuota atkurti du kraterus su reljefais, vaizduojančiais deivės Dianos mitologinę sceną, ir Dianos skulptūrą. Tik vėliau surasta informacija, kad ankstesniame parterio variante kraterų vietose stovėjo Floros ir Hamadriadės skulptūros.Modelį pagaminome remdamiesi dviem nuotraukom. Pasidarėme stakles jam ištekinti, ant paviršiaus plastilinu nulipdėme reljefą, kuriame pavaizduota viena iš deivės Dianos gyvenimo scenų.Mitas pasakoja, kad mirtingasis kunigaikštis medžiodamas išvydo deivę Dianą ir už tai buvo žiauriai nubaustas - paverstas elniu.Tuomet, nepažinę savo šeimininko, kunigaikštį sumedžiojo jo tarnai.Tada beliko pasigaminti formą, atlieti du kraterus, juos nušveisti ir nupoliruoti, nuvežti į Užutrakį, sumontuoti ant ten buvusių pjedestalų ir nufotografuoti kartu su Rapolu ir Mykolu. O dabar jie studijuoja skulptūrą ir padeda atkurti naująsias skulptūras Užutrakiui.Ieškant informacijos ir bendraujant su žmonėmis, paaiškėjo, kad vazų, kurias jie pasiėmė iš neprižiūrimo Užutrakio, yra ir Kaune, ir Lentvaryje, ir Žiezdriuose. Vieni paskolino originalus formoms gaminti, kiti atidavė originalias vazas mainais į kopijas, treti grąžino jas teisėtam šeimininkui.
Net ir karo metu vazos dar stovėjo savo vietose.


Kadras iš kino filmo "Riešutų duona", kuriame užfiksuota vaza:
Prie atkurtos vazos su Mykolu ir Rapolu:


Vėliau, 2008-iais, buvo pastatytos dar keturios vazos parke ant lieptelio tarp tvenkinių:Vestuvių fotografams tai viena iš mėgstamiausių vietų fotografuoti.Pietiniame parteryje grafų Tiškevičių laikais stovėjo keturi biustai "Metų laikai".

Deja, iki 1995-ųjų išliko tik jų pjedestalai ir kelios istorinės nuotraukos.

Tačiau visai atsitiktinai vienoje televizijos laidoje Trakų istorinio nacionalinio parko direktorius Gintaras Abaravičius pamatė šį biustą, ir kolekcininkas paskolino kūrinį kopijai pagaminti:

Biusto atkūrimui turėjome: kelias istorines biusto "Vasara" nuotraukas, nukentėjusį originalą, originalius pjedestalus ir technologiją.
Atkūrėme netektis...
Pagaminome formą, atliejom, retušavom, nušveitėm, nupoliravom biustą.
Ir ant autentiškų pjedestalų sumontavom net keturias atliejas, taip pratindami lankytoją prie keturių metų laikų:)Užutrakio Madona stovėjo pietinėje parko dalyje. Tai vienintelė dvaro skulptūra, išlikusi iki mūsų dienų. Ji puošė parką iki 1960-ųjų, o vėliau buvo įmesta į Galvės ežerą.
Po kelerių metų skulptūra buvo surasta Varnikų kaimo kapinėse, iš jų vežimu atgabenta į Trakų švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bažnyčią ir ten saugoma.
Madonai atkurti turėjome: originalią skulptūrą be kelių dalių, istorinių nuotraukų ir technologiją.
Atkūrėme smulkias veido ir draperijų netektis, padarę formas, iš lieto marmuro pagaminome Madonos atlieją (repliką).Madona nebeturėjo dešinės plaštakos, skraistės ir kūdikėlio Jėzaus skulptūros:Šias netektis atkūrėme, pasitelkdami ikonografines nuotraukas...

... o kūdikėliui modeliu buvo sūnus Leonas.


 

Nušveitėme, nupoliravom skulptūros paviršių ir sumontavom visas dalis į vientisą skulptūrą.Atkurta Madona pietinėje parko dalyje:Po ilgų ieškojimų pavyko rasti rytinį parterį puošusių skulptūrų nuotraukas, vėliau identifikuoti jų autorių ir surasti originalus.


Deivės Dianos skulptūra stovėjo rytinio parterio gale:Skulptūros originalas yra Luvro muziejuje Paryžiuje, jos autorius - garsus prancūzų skulptorius Antoine Coysevox. Maria Adelaide de Savoya, Burgundijos princesė, buvo Prancūzijos karaliaus Liudviko XV motina, pozavusi šiai skulptūrai.Floros skulptūra stovėjo rytinio parterio pietinėje pusėje. Su Amūru pindama gėlių girliandą, ji tarsi pasitinka medžioklės deivę Dianą, grįžtančią iš parko į rūmus.


Floros skulptūros originalas taip pat yra Luvro muziejuje Paryžiuje, jos autorius - skulptorius Antoine Coysevox.


Pradėjome ruoštis labai rimtam darbui. Seną ūkinį pastatą perstatėme į dirbtuves šioms skulptūroms lipdyti. Vaikai sumeistravo vainikus ant gegnių:) Besiruošdami darbui, priėjome kryžkelę - kaip atkurti šias sudėtingas, rokoko laikotarpio, skulptūras: ar remtis skurdžiomis jų nuotraukomis internete, ar investuoti į skulptūrų originalų studijas Luvre?Pasirinkome sudėtingesnį kelią. Tarpininkaujant Trakų istorinio nacionalinio parko direkcijai ir Lietuvos nuolatinei atstovei prie UNESCO Inai Marčiulionytei, 2007-ųjų pavasarį su visa šeima ir profesionaliu fotografu išskridom į Paryžių.Keliavome su trimis sūnumis, iš kurių mažiausias neturėjo nė metų, tačiau tai buvo ne kliuvinys, o bilietas visur įeiti be eilės, o kai kur ir nemokamai:)Kad nufotografuotų skulptūras ne tik labai kokybiškai, tačiau dar ir taip, kad nuotraukos būtų kuo labiau dvimatės ir be perspektyvos, reikėjo profesionalo įgūdžių, technikos ir didelių pastangų.Mes patys visais įmanomais rakursais fotografavome skulptūrų detales, taip pat filmavome skulptūras visu perimetru.Išmatavome ir pasižymėjome apimtis bei atstumus tarp skulptūrų dalių. Padarėme kelis tūkstančius nuotraukų.Dianos ir Floros skulptūrų atkūrimui turėjome: dirbtuves, keletą istorinių nuotraukų, orginalių skulptūrų natūralaus dydžio nuotraukas iš visų pusių, tikslius atstumų ir apimčių matmenis, skulptūrų detalių nuotraukas iš įvairių rakursų, filmuotą medžiagą, pozuotojus, ištobulintą technologiją ir vis didėjančią patirtį.

Dirbtuvių sienas išsiklijavome natūralaus dydžio originalių Dianos ir Floros skulptūrų nuotraukomis. Pradėjome auginti figūras iš putplasčio, sandarinimo putų, paviršių modeliuodami plastilinu. Naudodami visą iš studijų Luvro muziejuje parsivežtą medžiagą bei gausybę papildomos informacijos.


Nors Floros ir Dianos skulptūrų sukūrimo datos - 1710 ir 1709 metai, tačiau dabar muziejuje abiejų skulptūrų būklė smarkiai skiriasi. Dianos skulptūra išlikusi su visomis smulkiomis detalėmis ir paviršiaus faktūra, tuo tarpu Floros visas viršutinis marmuro paviršius aptirpęs, beveik nelikę gėlių vainiko ant galvos, taip pat nėra gėlių girliandos ir Amūro plaštakų bei plaukų sruogelių. Abi skulptūros stovėjo Tiuilri parke, iš kurio į Luvro muziejų Diana buvo nugabenta 1900-iais, o Flora iš lauko į vidų perkelta tik 1976-iais. Taigi, matome per 76 metus suintensyvėjusios pramoninės veiklos padarinį - rūgštūs lietūs aptirpdė marmurinės skulptūras paviršių.


Abiejų skulptūrų atkūrimo metodika šiek tiek skyrėsi. Dianai atkurti užteko originalo studijų medžiagos, tuo tarpu Florai reikėjo papildomų tyrimų - ieškojom gėlių girliandos ir vainiko nuotraukų bei analogų, taip pat nutirpusiems veidams atkurti pasitelkėme pozuotojus. Florai pozavo dukterėčia Kotryna.Amūro veidui pozavo sūnus Rapolas, plaštakas lipdėm pagal sūnaus Leono rankytes. Viena iš sėkmingo skulptūrų atkūrimo sąlygų - visada reikia turėti tinkamo amžiaus pozuotojų namie:)


Skulptūras lipdėme kartu. Nerijus - figūras, jų sustatymą, anatomiją ir portretus.Aš skulptūras aprengiau, sušukavau, lipdžiau Dianos šuniuką ir amuniciją bei Floros gėlių girliandą.Štai nulipdyti Dianos ir Floros modeliai:Nuo dabar prasideda techninė pusė. Formos gaminamos dalimis. Iš pradžių suformuojamas elsatinės formos sluoksnis iš silikono.
Ant viršaus gaminamas kietas kiautas iš stiklo plastiko:Formas gaminome gabalais pjaustydami skulptūras:Kietus ir elastinius sluoksnius nuardėme nuo modelių. Juos vėl sumontavome atskirai ir taip gavome tuščiavidures formas:Į gautas formas įliejome masę iš marmuro grūdelių ir polimero. Prieš pildami į formas, masę išvakuumavome. Jai sustingus, nuardėme abu formų sluoksnius ir gavome skulptūrų atliejas.Nušveitėme visų atliejų siūles ir paviršių, užtaisėme pasitaikiusias oro kišenes. Skulptūrų vietas, vaizduojančias odą, nupoliravom iki blizgesio.Kitas vietas - draperijas, gėles, šunį, kelmus, daiktus - nupūtėme smėliasrove, taip išgaudami medžiagiškumo efektą.Paruoštas skulptūrų dalis suklijavome į vietas ir suformuodavome vientisas skulptūras.Klijuojama Dianos strėlinė:
Dianos skulptūra ruošiama kelionei į Užutrakį:Išlydi. Kol kas viskas gerai...Dianos skulptūrą statant ant postamento, krano vairuotojas strėle sudaužė skulptūros skraistę. Taigi, iš karto prireikė ir restauracijos:)Skulptūros atidarymas:Atkūrimo rezultatas. Originali ir atkurta skulptūra:Diana iš šono:Flora keliauja į Užutrakį.Skulptūros atidarymas.Floros originalas ir kopija.


Su Amūru.


2011 metais buvo atkurtos Palangos dvaro skulptūros "Metų laikai", gaminant jų kopijas Kinijoje. Toks atkūrimo būdas paprastesnis, tačiau ir prastesnis, ne tik skulptūrų kokybės prasme, bet ir tuo, kad nesukuria nei pridėtinės, nei meninės, nei mokomosios vertės.Žagarės dvaro skulptūros "Metų laikai", taip pat pagamintos Kinijoje:O daugelio albumų ir knygų apie dvarus viršeliai puošiasi Užutrakio, o ne kurio nors kito dvaro nuotraukomis:) 

Antivirus Software for PC Protection

An antivirus program protects your PC alone is often not sufficient against the latestvirus tricks. Many computers are alreadyinfected. Only with the correct second-scanner tells you whether your PC is actuallyvirus free. A computer that is no protection on the Internet is an easy target formalicious programs. This is especially true for most popularWindows OS, which is attacked daily with hundreds of new viruses andworms. Read more...

Art, famous modern art painting

Especially like painted motifs, the artist in your painting, which are your works in this line present web gallery landscape paintings, Maritime Topics (water pictures, beach pictures, marine pictures), beautiful still life but also realistic flower paintings (especially large-scale sunflower Pictures, great poppy flowers pictures) Art lovers on the Search for more interesting abstract paintings will come at your expense. Read more...

Earn money online with affiliate

Money makes the world go round!- This sentence is certainly all of us a concept and so it's no surprise almost no one that most users who are active on the Internet, think at some point it to earn their own online presence with a few euros to do so.This is of course not yield any small home fortunes overnight, but it is quite possible that one or the other well-placed blog, a forum or other websites soon settles at least its cost of domain and hosting, and eventually so much yields that one can talk of earning money. Read more...

Lawyers and commercial business laws

Attorney designated so-called qualified lawyers who represent clients legally.Lawyers need a license from the Bar Association, the district in which they settle.Lawyers have a legal monopoly on legal services for individuals and businesses.The legal system in United States, sees the business lawyer as an "independent judicial body," ie, the lawyer is obligated not only his client, but also the legal system.It is forbidden, for example, that the lawyer argues in court the truth. In current case, the Federal Labour Court over the payment of a Entschdigung decided because of the neglect of a severely disabled applicant. Read more...

Jewelry: unique gemstone, silver, stainless steel and fashion

In our designs as pendants are often the subjects of our nature entnommen. In shop for silver you can buy necklaces, different types of silver chains, earrings and special solid stainless steel bracelets cheap.We have chains for men in line, and heavy rings of solid silver.Silver jewelry chains with crosses and heavy trailers with precious stones in antique style, complete the picture.For our silver is 995/1000 fine silver and used mostly all hand-crafted .Meter of elven chains, where you can select the desired length and the corresponding cover themselves for their silver. Read more...

Hints on buying a used vehicle

Should make sure the buyer both vehicle and vehicle registration letter templates.These documents provide a relatively simple overview of the used cars.For example, can be determined via the car radio, how many owners the car had been.The more owners, the car should be more thoroughly checked.As has often been waiting for a vehicle in a workshop or is inspected in the inspection checkbook.Inspections were carried out regularly, this is called "checkbook maintained vehicle." Read more...

Create a website - Quick and Easy!

Hi, this is unfortunately not fast with just the way you can tell from the many "home pages" that can not watch it.I have also made the experience not just the websites are rightly so quickly cobbled, hours of work were to follow, and the result-was solala.Finally, I can only say, take your time for making or buying a template from which the design is appealing.Read more...

GPS tracking device for a car

GPS tracking devices are part of a vehicle tracking system.The unit is installed in a vehicle or vehicles in the fleet, you want to capture.There are specially designed software on operational center with the help of which the owner or a third party can monitor the progress of the vehicles.The GPS technology is most commonly used for this purpose; GLONAS (The Global Navigation Satellite System) is used, however. Read more...

Best Workout Supplements for Building Muscle

We know that after a proper exercise and diet routine is important for building muscle.At the same time it is important that all the necessary nutrients needed to build muscles quickly consume.These nutrients may not be available from the diet alone.In this case, you have to go for nutritional supplements, also known as bodybuilding supplements, with their help in fast muscle. Read more...

Cyber Teacher for Internet slaves

Housewives, policemen - everyone is suitable as a teacher, a contribution by the American computer scientist David Gelernter in the FAZ is of 8February 2012, titled his plea for a cyber academy.Schools and universities would disappear and be replaced by net-based education systems and cyber courses.Lectures are a relic from the Middle Ages, and the network-basedonline degrees at education5is to sweep away. Read more...